Praca w warsztacie, niezależnie od rodzaju materiału, na którym się pracuje, to zawsze ogromne wyzwanie w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków. Nie ma przy tym znaczenia, czy odbywa się to z wykorzystaniem metalu, czy też drewna. Jednak urządzenia przemysłowe są obecne coraz częściej i coraz bardziej są one dostępne.

Powietrze w służbie ludzkości

Nie jest wielką tajemnicą, że dzięki odpowiednio dobranym odciągom możliwe jest pracowanie w bezpiecznych warunkach. Osoby obrabiające drewno dzięki odciągom trocin mogą liczyć na skuteczne oczyszczenie powietrza z tego kłopotliwego produktu obróbki drewna, a inne osoby natomiast potrzebują odciągów spalin podczas pracy z silnikami spalinowymi lub innymi maszynami generującymi zadymienie. Istotą działania tych urządzeń jest naturalnie przemieszczenie wspomnianych produktów poza halę warsztatową i ewentualnie po oczyszczeniu oddania powietrza.

Poziom skomplikowania

Wbrew pozorom, nie są to maszyny specjalnie skomplikowane. Wystarczy po prostu, że dzięki nadaniu odpowiedniej siły pędu powietrza dojdzie do zasysania wspomnianych szkodliwych produktów procesów produkcyjnych. Następnie są one odprowadzane na zewnątrz, nierzadko z wykorzystaniem filtrów. Pozwala to na oddanie środowisku, lub poddanie recyrkulacji świeżego powietrza, które jest nieszkodliwe. Starsze modele nie zawsze posiadają odpowiednie filtry, gdyż dawniej nie przykładano tak wielkiej wagi do środowiska naturalnego. Jednak kompleksowa modernizacja takiego wyciągu powinna być przeprowadzona w każdej firmie.