W wielu warsztatach samochodowych można spotkać szeroko stosowane odciągi spalin. Jest to urządzenie dające możliwość skutecznego testowania silników przed, w trakcie i po naprawach bez obaw o poziom dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji w atmosferze.

Jak działa odciąg?

Odciągi spalin to w wielkim skrócie przewód podłączony do rury wydechowej i dzięki podciśnieniu lub szybkiemu wyciąganiu spalin dochodzi do ich odprowadzenia poza budynek. Ponadto przewód zakończony jest adapterem wraz z montażem do rury wydechowej. Wszystko to gwarantuje skuteczne połączenie między rurą wydechową a miejscem, do którego trafią owe spaliny. Jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób pracujących, gdyż wykonanie jakiejkolwiek próby diagnostycznej w zamkniętym pomieszczeniu wiązałoby się z ryzykiem zatrucia tlenkami węgla.

Gdzie ma zastosowanie?

Generalnie odciągi stosujemy we wszystkich warsztatach samochodowych. Ponadto też ważne jest ich stosowanie w hamowniach podwoziowych, gdzie silnik kręcony jest na wysokie obroty i produkuje znacznie więcej spalin niż na biegu jałowym. Bardzo często również stosują je stacje diagnostyczne, gdyż do wielu pomiarów podczas obowiązkowego przeglądu technicznego niezbędne jest po prostu pozostawienie pojazdu uruchomionym, a bezpieczeństwo diagnosty to sprawa priorytetowa. Wszelakie zajezdnie autobusowe również korzystają z takiego rozwiązania, kiedy wykonuje się różnego rodzaju prace związane z bieżącym utrzymaniem pojazdu. Jak zawsze chodzi tu o bezpieczeństwo.