W wielu zakładach pracy i warsztatach przemysłowych powszechnie stosuje się różnego rodzaju urządzenia przeznaczone do oczyszczania powietrza i usuwania szkodliwych dla zdrowia i maszyn składników powietrza. Stosuje się je w przeróżnych formach.

Rodzaje odpylaczy

Bardzo popularne są odpylacze cyklonowe będące jednymi z najczęściej stosowanych w miejscach o dużej emisji różnego rodzaju pyłów. Ich zasada działania opiera się na sile odśrodkowej. Drobiny osadzone w powietrzu, poprzez poddaniu ich sile wirowania osadzają się na ściankach filtra, a następnie grawitacyjnie odprowadzane są do zbiornika. W ten sposób oczyszczone powietrze powraca do pomieszczenia i może być wykorzystywane ponownie. Kolejne odpylacze to te przeznaczone do pyłu cementowo-wiórowego. Posiadają one jeszcze bardziej skomplikowane filtry i pozwalają na oczyszczenie powietrza chociażby w procesie obróbki mechanicznej elementów betonowych i nie tylko. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa i przemysłu kamieniarskiego i brukarskiego.

Przenośne filtry powietrza

Ogromnym plusem mobilności filtrów jest także to, że mogą się one pojawić w dowolnym miejscu i przenoszone być między halami warsztatowymi w zależności od potrzeb. Skutecznie usuwają one zanieczyszczenia powstałe w procesach chemicznych i termicznych, między innymi podczas spawania różnymi metodami. Szczególne zastosowanie znajdują one w warsztatach wielostanowiskowych, gdzie prace wykonywane są rotacyjnie, przy różnych pojazdach bez przeprowadzania ich z hali do hali.