Węże wykorzystywane przemysłowo to jedna z najbardziej popularnych części całej instalacji, czy to będącej częścią zasilenia w różnego rodzaju materiały takie jak powietrze czy woda, czy też odprowadzające przeróżne substancje. Ich uniwersalność i ogromne zapotrzebowanie na nie sprawiły, że bez węży nie obędzie się żadna instalacja.

Po co są węże?

Generalnie węże przemysłowe to sposób połączenia różnych elementów składowych większych instalacji w zamknięty lub półotwarty obieg. Za ich pomocą doprowadzane mogą być przeróżne substancje. Znamy wężę pneumatyczne, które to mogą doprowadzać sprężone powietrze do przeróżnych urządzeń w ciągu instalacji produkcyjnej, znamy także węże antystatyczne do obsługi zapatrzenia przy pracy z elektroniką lub w niebezpiecznym środowisku, w którym to najmniejsze wyładowanie elektryczne może przynieść ogromne straty. Są również węże wentylacyjne odprowadzające czyste lub zanieczyszczone powietrze i odbierające spaliny.

Sposób montażu

Sposobów montażu i złożenia w całość różnorodnych węży są dziesiątki. Jedne z nich są zgrzewane ze sobą, dzięki czemu tworzą idealnie szczelne połączenie. Inne natomiast wymagają zastosowania specjalnych złączek lub adapterów. W przypadku łączenia dwóch przewodów o różnych przekrojach konieczne jest natomiast zastosowanie odpowiednich redukcji. Połączenie węża odprowadzającego spaliny z rurą wydechową pojazdu ma natomiast charakter półotwarty, gdyż adapter zwykle pasuje to wielu różnych rur, a co za tym idzie niemożliwe jest stworzenie hermetycznego połączenia. Jednak w tym przypadku siła ciągu pozwala zbudować to w taki sposób.